istihare

Yazar: yorumcu, Eklenme tarihi: 25 Nisan 2010

istihare rüya tabiriistihare nedir? İstihare rüyaları, istihare rüyası açıklaması.

İstiharede asıl ana tema arınmış, tertemiz bir vücut ve ruh ile Allahtan yardım istemektir. Hayatında namaz kılmamış, alnı secdeye değmemiş, yalan, haram, dedikodu vb. pek çok kötülük içinde yaşayan birinin sıkıştığı bir konuda istihareye yatması ne derece doğrudur sadece yüce Allah bilir. Hele hele namaz kılmayı bilmediği için arkadaşından, annesinden istihareye yatmasını istemek konunun acı yönünü göstermektedir.

istihare namazı nasıl kılınır?
Önce abdest alınır
Sonra günahlardan tevbe edilir. ( bir daha tekrarlamamak şartıyla)
İki rekat nafile namaz kılınır.
- İlk rekatta, Sübhaneke ve Fatihadan sonra, Kafirun,
- ikinci rekâtta Fatihadan sonra İhlas okunur.

İstihare duası nedir?
istihare namazı kılındıktan sonra okunan aşağıdaki duaya verieln addır.
Allahümme innî estehîrüke bi-ilmike ve estakdirüke bi-kudretike ve es’elüke min fadlikel azîm fe inneke takdirü ve lâ akdirü ve ta’lemü ve lâ a’lemü ve ente allâmül-guyûb.

Bir başkası sizin adınıza istihare yapabilirmi?
İstihare başkasına yaptırılamaz. İstihareyi insanın kendisinin yapması gerekir. İstihare yapmasını öğrenmeli, bu sünneti kendisi ifa etmelidir.

İstihare rüyası nasıl görülür?
Yukarıdaki işlemler yapıldıktan sonra başka bir şey yapmadan, hiç konuşulmadan abdestli olarak, kıbleye dönüp yatılır.
Rüya görsenizde, görmesenizde, bu işlemlere 7 gün devam edilmelidir.

İstihare rüyası nasıl yorumlanır?
istihare rüyası insanın kalbi ile Allah arasında bir iletişimdir. Allah uygun görürse size hayır – şer konusunda mesaj gönderir.
İslam din büyükleri istihare rüyalarında görülen;
- beyaz veya yeşil görmek hayra,
- siyah veya kırmızı görmek şerre alamet olduğunu söylerler.

Editörün notu Yüce Allah bu kainatı yaratırken herşeyi mükemmel ve hatasız yaratmış ve insana akıl vermiştir. Bize verdiği bu kadar nimet karşısında bizlerden sadece iyi insan, iyi kul olmamızı istemektedir. Aslında iyi insan, iyi kul olmak o kadar zor değildir. Allah’ın emirlerine uyup, onun dediklerini yaptığımızda zaten hayatımız yolunda gidecek bu dünya bir cennet olacaktır.

Rüyada istihare teriminin rüya açıklaması burada kısa olarak verilmiştir. Bilindiği üzere bir rüyanın yorumlanmasında içinde bulunduğunuz ruh haliniz, yaşınız, cinsiyetiniz, eğitim ve sosyal durumunuz, rüyayı gördüğünüz zaman, gerçek yaşamınızdaki enistihareeleriniz ve sevinçleriniz ile rüyadaki diğer tüm unsurlar ve unsurların rengi, durumu, miktarı, nitelikleri birlikte değerlendirilmeli ve mümkün olabildiği kadar konuya pozitif yaklaşarak açıklama yapılmalıdır.

Bu sayfada istihare kelimesi hakkında verilen özet bilgi ile rüyanızdaki öteki faktörleri bir arada ele alıp, yorumunuzu tamamlamanız gerekmektedir. Görülen her rüyanın mesaj vermesini beklemeyiniz. Rüyalar daima geleceğe yönelik bilgi vermezler, bazan geçmişin bir yansıması, muhasebesi olabileceği gibi bazanda günlük yaşamda kafanıza takılan bir sorunun değerlemesi olabilir. Ancak bazı durumlarda kısacık bir rüya çok derin anlamlar taşıyabilir ve bunları tanımlamak güçtür. Her zaman için rüyaları yorumlarken olumlu düşünmelisiniz.

İstihare rüyası tabiri, yorumu, izahı deneyim, araştırma, doğru bilgilere ulaşmayı gerektiren iştir. Çözemediğiniz rüyalarınızı bize yazabilirsiniz.

Önemli hatırlatma başkasını istihare rüyasına yatıran yada bir başkası için istihareye yatan kişilerin rüyaları yorumlanmamaktadır. Lütfen bu konuya dikkat ediniz.


Bir Cevap Yazın

Önemli hatırlatma; istihare rüya yorumu gördüğünüz gibi kısa fakat öz olarak açıklanmıştır veya aşağıdaki yorumlar kısmında cevaplanarak açıklanacaktır. Rüya yorumlarında unutulmaması gerekli en önemli unsur rüyada gördüğünüz diğer obje ve olayların izahına bakmak ve onların tamamını arada değerlendirerek asıl mesajı çözmektir. Bu amaçla sitede üst kısımda yer alan rüya arama formunu kullanabilirsiniz.
Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise rüyanın bir bütün olarak ele alınması ve değerlendirilmesi gerektiğidir ve buda zamanla, tecrübe, okuma ve araştırmayla elde edilecek özelliktir. Bunların daima gelecek için bir mesaj vermesini beklememek lazımdır. Bir kısmı geçmişin yansıması veya muhasebesi, beklentiler, korkular veya hayal kırıklıklarının etkisi olabilir. Ancak temel düşünce her zaman olumlu düşünmek, konuya hayırlı yaklaşmaktır.
Bir rüyayı yorumlamak, rüya tabiri yapmak birikim ve çalışma gerektiren konudur. istihare görmüş olmakla birlikte diğer konuların da açıklamasına bakmak ve ona göre bütünü tamamlamak gerekmektedir.